Basketball Season 2015-2016

Αναζήτηση στο blog

Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Α.Ο.Ν. Παλατιανής - Μ.Ε.Ν. Ιλίου 22-43 - Γ' ΕΣΚΑ Γυναικών - 1ος Όμιλος - 6η Αγωνιστική

Με νίκη συνέχισε την πορεία της η ομάδα της ΜΕΝ Ιλίου, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' κατηγορίας των γυναικών! Το εμπόδιο αυτήν την εβδομάδα ήταν η συντοπίτισσα ομάδα του ΑΟΝ Παλατιανής, ομάδα με την οποία έχουμε κοινή έδρα!! Η ομάδα της ΜΕΝ επιβλήθηκε της ομάδας του ΑΟΝ Παλατιανής με 22-43(14-14 ημίχ.), μετά από ένα παιχνίδι που είχε και τα θετικά του, αλλά και τα αρνητικά του!
Με το ξεκίνημα του αγώνα, τα κορίτσια της ΜΕΝ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα με 0-5 και 2-7, χάρη στην καλή άμυνα και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Η ομάδα της Παλατιανής παίζοντας από την αρχή του αγώνα άμυνα ζώνης, δεν επέτρεψε στην ομάδα της ΜΕΝ να κάνει παιχνίδι μέσα στην ρακέτα, δίνοντας τα σουτ! Τα κορίτσια της ΜΕΝ πήραν τα σουτ... αλλά λίγο η νευρικότητα, λίγο η βιασύνη, λίγο ο γρήγορος τραυματισμός της αθλήτριας Γαλανοπούλου... αποσυντόνισαν την επιθετική λειτουργία της ομάδας και δεν επέτρεψαν να ανοίξει το σκορ. Έτσι οι γηπεδούχες ροκάνισαν σιγά σιγά την διαφορά, πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλες 14-14!
Στο δεύτερο ημίχρονο να κορίτσια της ΜΕΝ μπήκαν στο γήπεδο συγκεντρωμένες, με σκοπό να καθαρίσουν γρήγορα το παιχνίδι... και με επιμέρους σκορ 1-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, άνοιξαν την διαφορά και έβαλαν το παιχνίδι στην σωστή του πορεία!! Έτρεξαν το γήπεδο, έβαλαν τα σουτ, έπαιξαν άμυνα, μάζεψαν τα ριμπάουντ!! Η ομάδα της Παλατιανής έκανε μία τελευταία προσπάθεια να μπει και πάλι στο παιχνίδι με πίεση σε όλο το γήπεδο, αλλά τα κορίτσια της ΜΕΝ δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα!! Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην φυσιολογική του έκβαση με τελικό σκορ 22-43!!
Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια της ΜΕΝ Ιλίου για την νίκη και για την προσπάθεια που κατέβαλαν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο! Αυτό που έχει σημασία κάθε φορά δεν είναι η απόδοση και οι ικανότητες του αντιπάλου, αλλά η προσπάθεια που καταβάλει η ομάδα ώστε να ανταποκρίνεται στις δικές της προσδοκίες και απαιτήσεις! Πρέπει κάθε φορά να ξεπερνάμε τον εαυτό μας!!
Συγχαρητήρια στα κορίτσια της Παλατιανής για την προσπάθεια που κατέβαλαν μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου!! Ευχόμαστε καλή συνέχεια!!
Την επόμενη εβδομάδα η ομάδα της ΜΕΝ Ιλίου αντιμετωπίζει εντός έδρας την ομάδα της Ακαδημίας Ηλιούπολης 2008!! Ελπίζουμε να είστε όλοι κοντά μας στο γήπεδο!!