Basketball Season 2015-2016

Αναζήτηση στο blog

Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2010

10η Αγωνιστική Β' ΕΣΚΑ Γυναικών * Ακαδημία 2008 - Άμιλλα Περιστερίου

Στην Ηλιούπολη αγωνιζόταν χθες βράδυ η ομάδα των γυναικών μας με αντίπαλο την ομάδα της Ακαδημίας 2008. Δεν τα καταφέραμε ούτε χθες να σπάσουμε αυτό το αρνητικό σερί ηττών που τρέχει από την 6η αγωνιστική, παρά το γεγονός πως η ομάδα μας έκανε ένα πάρα πολύ καλό ξεκίνημα στο χθεσινό παιχνίδι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με φυσιολογική συνέπεια την ήττα. Τα κορίτσια μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με καλές επιλογές στην επίθεση, σφιχτή άμυνα και πολύ τρέξιμο, κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενες με 7-12. Ανάλογη συνέχεια και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου... όμως από εκεί και πέρα ένα ατελείωτο μπλακ-άουτ. Η Ακαδημία άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα σιγά σιγά να ισορροπήσει το παιχνίδι και να περάσει μπροστά μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 21-17. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια έδειξαν να αντιδρούν και με συνεχόμενα τρίποντα έφτασαν το παιχνίδι στον πόντο(27-26)... αλλά κάπου εκεί τραβήξαμε χειρόφρενο! Με συνεχόμενα λάθη στην άμυνα και με άσχημες επιλογές δώσαμε το δικαίωμα στην Ακαδημία να πάρει γρήγορα και πάλι μια διαφορά 10 πόντων στο τελείωμα της 3ης περιόδου, 36-26. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τρέξαμε όλο το γήπεδο, δίχως όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα και το τελικό σκορ, 49-36. Συγχαρητήρια στην Ακαδημία για την νίκη τους και την προσπάθεια τους. Με την νίκη τους αυτή έκαναν ένα μεγάλο βήμα προς την εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία! Συγχαρητήρια και στα κορίτσια μας που δεν το βάζουν κάτω και προσπαθούν για το καλύτερο σε όλα τα παιχνίδια!!! Οι δυνατοί φαίνονται στα δύσκολα και εμείς πρέπει τώρα να δείξουμε χαρακτήρα και να αναστρέψουμε το κλίμα υπέρ μας!! Στο τέλος θα τα καταφέρουμε!!!

Τα δεκάλεπτα: 7-12, 21-17(ημίχ.), 36-26, 49-36.

Ακαδημία 2008(Νικολουδάκος): Κάβουρα 2, Χατζηθεοδώρου, Ιωάννου 3, Λιναρά 10, Αδαμάκου 12(2), Λάππα 6, Ζωγραφάκη 16.

Άμιλλα(Περσίτσας): Αυγέρη 2, Δάβαρη 7(1), Μουρτετζίκογλου 2, Τουρκαμπή 5, Τζώρτζη 10(2), Γουναρά 6(1), Πλεμμένου, Μυλωνά 2, Σταυροπούλου, Στρατικοπούλου 2.